دم چتری

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

دم چتری

نام علمی : Cercotrichas Galactotes

نام انگلیسی: Rufous Bush Robin

نام فارسی: دم چتری

۱۵سانتی متر طول دارد؛ نر و ماده همشکل, پرنده ای است کوچک از خانواده مگس گیر که به وسیله دم بلند بلوطی رنگش که اغلب آنرا به صورت افراشته نگه می دارد شناخته می شود.

سطح پشتیش قهوه ای مایل به خاکستری، پرهای پروازیش قهوه ای تیره و سطح زیرین بدنش روشن تر و به رنگ خاکی است, دمگاهش بلوطی رنگ و پوشپرهای زیر آن سفید می باشند. خط چشمی تیره و ابروی سفیدی دارد .

چشمانش سیاه و پاهایی بلند به رنگ نخودی مایل به صورتی دارد. رفتارش مانند سایر توکاها است و از سسک ها بی باک تر است بر روی بوته ها و یا بر روی زمین می نشیند و در حالی که بالهایش آزاد است دم خود را بالا و پائین میکند.

انتهای حداقل سه تا چهار عدد، در هر طرف از پرهای کناری دمش لکه ای سیاه با حاشیه پایانی سفید دیده می شود و پرهای میانی دم، حاشیه سفید را ندارند و فقط در پایان اندکی تیره تر می باشند.

صدا: صدای این پرنده هنگامی که پنهان شده یا بر جایی نشسته ، و یا در پرواز به صورت آرام و پیوسته ، شبیه «ته ک» یا «شرر» ویا «ی ی پ » شنیده می شود.

تغذیه : عمدتا از حشراتی مانند مورچه، ملخ، سوسک، سنجاقک ، پروانه ، زنبور و عنکبوت تغذیه می کند و ممکن است این حشرات را در حال پرواز شکار کند و همچنین از کرم ها، دانه ها و انواع توت ها به عنوان مکمل رژیم غذائی استفاده کند.

زیستگاه: زیستگاه این پرنده متنوع و عمدتا با پوشش بوته ای در مناطق نیمه بیابانی و در پر چین ها، باغ ها، نخلستان ها و تاکستان ها به سر برده و روی نخل های کوتاه درختان کز و سایر بوته های خار دار آشیانه می سازد. در ایران تابستان ها فراوان است.

حفاظت: چنین به نظر می رسد که این پرنده در حال حاضر، نیازی به برنامه ی ویژه حفاظتی ندارد.

  • نویسنده
    شبیر فکوریان
  • تعداد بازدید
    687 views
۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه