جغد کوچک

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

ﺟﻐﺪ ﮐﻮﭼﮏ

ﻧﺎﻡ ﻋﻠﻤﯽ : Athene Noctua

ﻧﺎﻡ ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ : Little Owl

ﻧﺎﻡ ﻓﺎﺭﺳﯽ: ﺟﻐﺪ ﮐﻮﭼﮏ

۲۲ سانتیمتر طول دارد و جغدی کوچک است، نر و مادە همشکل هستند، پرنده ای کوچک از شکاری های شب، که سری بزرگ، چشم هایی درشت و پاهایی بلند دارد و معمولا در حال استراحت پرهای بدنش را پف می کند.

سطح پشتی این پرنده قهوه‌ای با خال های درشت سفید می باشد و بر روی سرش خال های ریز سفید رنگی دارد و سطح شکمیش پوشیده از رگه‌های طولی قهوه ای و سفید است.

چشمانی درشت و زرد رنگ با مردمک سیاه دارد و پرهای اطراف چشمانش سفید رنگ می باشند، به خصوص پرهای بالای چشم ها که به صورت ابروی پیوسته سفیدی به سادگی قابل رویت می باشند و منقاری به رنگ زرد مایل به سبز دارد.

پروازش موجی شکل و با بال زدن های تناوبی همراه است. روی درختها، تیرهای تلگراف و نرده‌ها می نشیند و هنگام احساس خطر بدنش را راست نگه می دارد و مرتبا سر خود را بالا و پایین می کند.

صدا: صدای این پرنده در هنگام قلمرو خواهی، شبیه «کوووا- » که در انتها «کیو» شنیده می شود و در هنگام احساس خطر، یک سری نت، شبیه «کیپ- کیپ- کیپ» را تکرار می کند.

تغذیه : به صورتی جسورانه هم روزها و هم در شب شکار می کند. غذای خود را از حشرات، کرم های خاکی، دوزیستان، جوندگان و گاهی از پرندگان کوچک تامین می کند.

زیستگاه: زیستگاه این پرنده متغیر است و در خرابه ها، کشتزارهای وسیع، زمین های بایر و سنگلاخی وشکاف درختان به سر برده و در سوراخ های ایجاد شده در زمین، دیوارها با سوراخ درختان آشیانه می سازد. در ایران، بومی و فراوان است.

حفاظت: این پرنده، در حال حاضر، نیازی به برنامه ی ویژه حفاظتی ندارد.

  • نویسنده
    شبیر فکوریان
  • تعداد بازدید
    664 views
۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه