جغد کوچک جنوبی

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

ﺟﻐﺪ ﮐﻮﭼﮏ ﺟﻨﻮﺑﯽ

ﻧﺎﻡ ﻋﻠﻤﯽ : Athene Brama

ﻧﺎﻡ ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ : Spotted Little Owl

ﻧﺎﻡ ﻓﺎﺭﺳﯽ: ﺟﻐﺪ ﮐﻮﭼﮏ ﺟﻨﻮﺑﯽ، ‏ﺟﻐﺪ ﺧﺎﻟﺪﺍﺭ

۲۱ سانتی متر طول دارد، نر و مادە همشکلند. پرنده ای است کوچک از شکاریان شب، با سری بزرگ و چشم هایی درشت که بسیار شبیه جغد کوچک می باشد.

سطح پشتیش قهوه‌ای مایل به خاکستری با خال های سفید است و بر روی سرش خال های ریز سفید رنگی دارد و سطح شکمیش بیشتر حالت راه راه عرضی سفید و قهوه ای دارد.

در تارک و پس سر خال های سفید ریزی به چشم میخورد (در جغدکوچک این خالها درشت ترند) و طوق سفید پهنی درقسمت جلوی گردن دارد که درحالت نشسته به خوبی مشخص است. و زیر تنه خط دار بالکه های قهوەای تیره عرضی دیدە میشود.

چشمانی درشت و زرد رنگ با مردمک سیاه دارد و پرهای اطراف چشمانش سفید چرک می باشند، به خصوص پرهای بالای چشمها که به صورت ابروی پیوسته سفیدی به سادگی قابل رویت میباشد. منقاری بە رنگ زرد مایل به سبز می باشد.

صدا: این پرنده در هنگام تولید مثل بسیار پر سر و صداست و صدایش شبیه تکرار «کورک- کوورک- کوورک- » و مانند صدای گربه ها هنگام نزاع است.

تغذیه : بیشتر شب ها به شکار می پردازد، اگرچه روزها نیز شکار می کند. غذای خود را از حشرات، دوزیستان و جوندگان تامین می کند.

زیستگاه: زیستگاه این پرنده همانند جغدهاست، اما بیشتر در باغ ها به سر می برد. در ایران، در مناطق جنوبی تا جنوب شرقی ایران دیده می شود.

حفاظت: چنین به نظر می رسد که این پرنده، در حال حاضر، نیازی به حفاظت ویژه ندارد. اگرچه بررسی جمعیت و پراکنش آن اهمیت بسزایی دارد.

  • نویسنده
    شبیر فکوریان
  • تعداد بازدید
    616 views
۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه